זכויות עובדים

הרבה מאוד עובדים שכירים שפוטרו מעבודותיהם נאלצו לעבור אחרי שקיבלו הודעת פיטורים, תהליך ארוך עד שקיבלו את כל מה שמגיע להם עפ"י החוק. למרות שדיני עבודה פיטורים הם מאוד ברורים וכל מעסיק יודע אותם ואם לא אז בוודאי מי מטעמו בצוות המשפטי או בצוות הנהלת חשבונות,  יש לא מעט מקומות שמפרים ברגל גסה את דיני עבודה פיטורין.

 

דיני עבודה פיטורים כמו דיני עבודה אחרים קשורים לזכויות עובדים, מתוך כוונה לתת לעובדים כוח מסוים, לשמור עליהם מפן כוחו של המעסיק אשר באופן טבעי נחשב חזק ממנו הרבה יותר. הרבה מאוד עובדים נאלצים להתמודד עם גישה כוחנית של מעסיקים ומוותרים על זכויותיהם למרות שהן מגיעות להם על פי חוק ואינם עומדים בכפוף לרצונם הטוב של המעסיקים. ההסבר לכך הוא, שלעובד יש פחות משאבים כספיים, פחות כוח והרבה פעמים פחות זמן בשביל להילחם. זו הסיבה שקיימים לא מעט ארגונים שנועדו לשמור ולהגן על זכויות עובדים ברמות ובתחומים שונים.

 

על פי דיני עבודה פיטורין על המעסיק ליידע את העובד מראש על החלטתו לפטר אותו, אחרי שנה ראשונה הוא חייב לתת את ההודעה חודש מראש בשביל שהעובד יוכל להתכונן לכך ולהתחיל לחפש עבודה. כמו כן הוא חייב לעשות לו שימוע על מנת לתת לו סיכוי לגרום לו לשנות את החלטתו. במידה והמעסיק מחליט לוותר על שירותיו של העובד מהרגע שהוא הודיע לו על פיטוריו, הוא יכול לעשות כך אך עליו לשלם לו על ימים אלה. מבחינת פיצויים הרי שמגיע לעובד תשלום פיצוי על כל שנת עבודה.

 

דיני עבודה פיטורים הם חלק מחבילה של דינים המשתייכים לזכויות עובדים על פי חוק. מטרתם היא להגן על העובדים מפני ניצול ופגיעה במעמדם על ידי המעסיקים. כפי שציינו במשוואה של עובד-מעביד, המעביד הוא החזק, יש לו יותר משאבים, יש לו יותר כוח והשפעה. העובדים הם אומנם הרבה יותר מבחינה מספרית אך התחרות ביניהם לרוב יותר קשה, ולכן היכולת שלהם למצוא עבודה היא נמוכה ומכאן שכוח המיקוח קטן.

 

אם הינכם עובדים בפני פיטורים, ואתם זקוקים לעורך דין שמתמחה בזכויות עובדים בכלל ובדיני פיטורין בפרט, זה הזמן לפנות אל עו"ד איריס אלקוני אשר מתמחה בדינים אלו. אתם מוזמנים לפנות אליה עוד היום לקביעת פגישה ולקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית.