צו עיכוב יציאה מהארץ לתושב חוץ

במקרים נדירים עשוי רשם ההוצאה לפועל להוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לתושב חוץ, בין אם הוא בעל אזרחות ישראלית אשר מרכז חייו מחוץ לישראל, ובין אם תייר. ההיגיון העומד מאחורי צו זה הוא שישנו חוב כלפי אדם אחר, אשר ככל הנראה היציאה מן הארץ תביא לאי הסדרתו. יחד עם זאת, במקרים אלו קיימים שיקולים מחמירים יותר להוצאת הצו, והוא אינו ניתן בקלות על ידי הרשם.

 

למידע אודותינו לחצו כאן

 

הוצאת צו עיכוב לתושבי חוץ

בחוק ההוצאה לפועל קיים סעיף 66א' המאפשר להטיל מגבלות שונות על חייבים, במידה שהם מתחמקים מהזוכים למרות שביכולתם לפרוע את חובותיהם. על המגבלות הללו נמנית גם הגבלה על קבלת תעודת מעבר או קבלת דרכון ישראלי, וצו עיכוב יציאה מהארץ בהנחה שהעיכוב יביא לפירעון של החוב – באופן מלא או חלקי. אין ספק שמדובר במגבלה משמעותית על אדם שמרכז חייו אינו בישראל, ולכן רשם ההוצאה לפועל יבחן היטב את הבקשה המוגשת לפתחו, ואת הנסיבות האישיות של החייב.

 

כך לדוגמא, במידה והחייב הינו אזרח ישראלי אשר חייו מתנהלים לאורך השנים האחרונות מחוץ לגבולות ישראל, יבוצעו מספר בדיקות. בין היתר יבדוק בית המשפט האם מקום עבודתו של האדם נמצא בישראל או בחו"ל, היכן נמצא מקום מגוריו, היכן מתגוררים בני משפחתו הקרובים, והאם האדם עצמו רואה את מרכז חייו בישראל או בחו"ל. מאידך, במקרה של תייר שאינו אזרח ישראלי שאלות אלו אינן רלוונטיות, ולכן רק במקרים נדירים עוד יותר יוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגדו.

 

צו עיכוב יציאה מהארץ לתושב חוץ

 

על כל פנים, למרות שמטרת הבקשה לצו עיכוב היא לאפשר את תשלום החוב, אין הרשם נוטה לקבל בקשות כאלו אם עניינן הוא פשוט להפעיל לחץ על החייב על מנת שישלם את חובו. לדוגמא, במידה שלחייב אין נכסים בישראל שניתן להעביר לזוכה, וגם אם המשמעות היא שהכסף יועבר רק לאחר היציאה מהארץ מחו"ל, הנטייה תהיה לאפשר את היציאה מהארץ. זאת, אלמלא הצליח הזוכה באמצעות עורך דין להוכיח אחרת.

 

לפרטים נוספים וקבלת ליווי משפטי

חשוב להדגיש שבמקרה ואכן הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ לתושב חוץ, ניתן בהחלט לפנות בבקשה לביטול הצו או בערעור על החלטת רשם ההוצאה לפועל. זאת, באמצעות עורך דין המתמחה בתחום. לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי, הנכם מוזמנים לפנות ל- עורך דין ברמת גן איריס אלקוני בטלפון 03-5178751.