הסכמי שכירות

לא מעט מומחים בתחום החוזים טוענים שהסכמי שכירות, קרי חוזי שכירות בין משכיר לשוכר, הם מהחוזים הכבדים והדרקוניים ביותר שקיימים בעולם החוזים. יודע כל אדם צעיר שבא לשכור דירה, שעליו לעבור כמה וכמה מדורים לפני שהוא מקבל את המפתח אליה, ואחד המדורים הוא אותו הסכם שכירות.

 

מצד אחד אפשר להבין את המשכירים, הם נותנים לשוכר שהם אינם מכירים ולא יודעים דבר על עברו את הנכס שלהם למשמורת, הם לא רוצים לגלות יום אחד שהנכס הרוס והם לא מוגנים בשום צורה, יתרה מזו, הם לא רוצים לגלות שהם השכירו נכס אבל השוכר לא שילם כנדרש או לא עמד בתנאי ההסכם ובגלל שאין בין הצדדים חוזה כתוב, אין להם הרבה מה לעשות עם זה. זו הסיבה שעורך דין חוזים יטען בפניהם, שגם אם הם לא רוצים, אין להם ברירה אלא לקיים חוזה שכירות בין הצדדים.

 

הסכמי שכירות כוללים סעיפים שונים וניתן לחלק אותם למספר חלקים בסדר משתנה:
חלק אחד מתייחס לכל תנאי העלויות על הנכס. כיצד על השוכר לשלם, מה הן הערבויות שעליו להציג, מתי יהיה מועד התשלום, בכמה תעלה השכירות עם סיום החוזה ואיזו אופציות עומדות בפני הצדדים לגבי המשך התקשורת ביניהם.

 

חלק שני יתייחס למה מקבל השוכר. כלומר איזה סוג נכס הוא מקבל בדיוק. הסכמי שכירות כוללים בדרך כלל פירוט מדויק על כל דבר שנמצא בנכס, החל מריהוט וכלה במספר המטרים שיש בנכס וכן אם כולל מזגן או לא. כך שני הצדדים יודעים בוודאות מה המשכיר נתן ומה השוכר קיבל.

 

חלק שלישי יתייחס לכללי ההתנהגות בזמן השכירות. כיצד יש לנהוג בתוך הנכס, כיצד יש על השוכר לנהוג בכל הקשור לתשלומים חיצוניים על הנכס (ארנונה, מים, חשמל, ועד בית), האם עליו לעשות ביטוח על הנכס ועוד.

 

חלק רביעי יתייחס לכל מקרה של חבלה, תקלה או בעיה שצצה בנכס, על מי האחריות מוטלת וכיצד. האם המשכיר אחראי לשפץ את הנכס או לא וכן הלאה.

 

חלק חמישי מתייחס לסנקציות שונות שיוטלו על הצדדים במידה ואחד הסעיפים בהסכם לא יתבצע.

 

חלק אחרון יתייחס בדרך כלל להתקשרות עתידית בין הצדדים. חשוב להבהיר שחוזי שכירות משאירים את האופציה בידי השוכר ולא בידי המשכיר.

 

אם הינכם מחפשים עורך דין חוזים אשר מתמחה בכתיבת הסכמי שכירות, זה הזמן ליצור קשר עם עו"ד איריס אלקוני אשר תשמח לעמוד לרשותכם ולעזור לכם בכתיבת הסכם זה.
צרו קשר עם עו"ד אלקוני והיא תשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא. ניתן גם ליצור קשר עם המשרד במספר 03-5178751