ההליכים נגד החייב – כדאי וחשוב לדעת

נגד חייב יכולים להיפתח הליכים משפטיים שונים מטעם הוצאה לפועל חובות גבוהים בהחלט מצדיקים זאת, ובעיקר בשל הרצון לזרז את החזרתם ולהבטיח את קבלת מלוא הסכום שאותו חב החייב לנושים. מדובר בסוגים שונים של הליכים, אליהם נלוות לרוב הגבלות משמעותיות:

 

עיכוב יציאה מהארץ – זוהי, אולי, אחת ההגבלות הקשות ביותר עבור החייבים, המוצאים עצמם פעמים רבות מגלים אותו בבואם לשדה התעופה לצאת מהארץ לחופשה. במקרים בהם קיים חשש שמא החייב עומד לצאת מהארץ ואין בכוונתו להסדיר את חובותיו, יוגש נגדו על ידי ההוצאה לפועל צו עיכוב יציאה מהארץ.

 

עיקולים שונים – הליך משפטי נוסף, שאותו יכולים הנושים לנקוט כנגד החייב הוא עיקול. מטרתם העיקרית של העיקולים היא להגביל את יכולתו של אותו חייב לממש את הנכסים שברשותו, לסחור או להשתמש בהם על מנת לאפשר לנושים לפרוע באמצעותם את החוב שמגיע להם. העיקול יכול להיות של מקרקעין, של רכב או של מיטלטלין, הנחשב לנפוץ ביותר. המיטלטלין איננו אך ורק נכסים פיזיים אלא יכולים להיות גם זכויות קיימות ועתידיות, כמו דמי שכירות.

 

חקירת יכולת - על מנת לברר את יכולתו הכלכלית של אותו חייב בכל הקשור לפריעת חובותיו, עומדת לרשות ראש ההוצאה לפועל להוציא הליך של חקירת יכולת. מטרתו העיקרית של הליך זה היא להתחקות אחר יכולתו ומצבו הכלכלי האמיתי של החייב על מנת לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בנוגע לצו התשלומים וההליכים שיינקטו נגד רכושו. במקרים מסוימים החייב הינו זה הפונה לבקשת עריכת החקירה, מה שקורה במצבים בהם הוא מגיש בקשה לאיחוד כל תיקי ההוצאה לפועל המתנהלים מולו. במקרים אחרים זהו הזוכה/הנושה המבקש לזמן את חקירת היכולת כדי לאתר את זכויותיו ואת נכסיו של החייב המצויים ברשותו או ברשות צד ג'.

 

יש לכם חובות כספיים גבוהים?  המשרד של עו"ד איריס אלקוני הוא הכתובת המתאימה לפנות אליה, ומוטב מוקדם ככל שניתן. עורך דין מומחה להוצאה לפועל ברמת גן ומתמחה בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומציע פתרונות משפטיים, לרבות במקרים של פשיטת רגל והליכים נוספים הנלווים לכך. בקרו באתר של אלקוני ושות' - משרד עורכי דין הוצאה לפועל ברמת גן לסקירת כלל שירותי המשרד ולקבלת פרטים נוספים בטלפון, התקשרו ל – 03-5178751