חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

עד תחילת שנת 2018, החוק היחיד שהסדיר את מצבם הכלכלי של אותם אנשים, שאינם יכולים מכל סיבה שהיא, לפרוע את חובותיהם, היה פקודת פשיטת רגל. אולם, לאור השינויים הרבים במציאות הכלכלית ובשל מדיניות האשראי הצרכני שגדלה משמעותית, הוחלט לקדם חוק חדש – חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

 

מה מציע החוק

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מגדיר, כמטרה ראשונית עיקרית, את שיקומו של החייב כיעד המנחה אותו וטוען, במסגרתו, כי קריסה כלכלית הינה תאונה כלכלית בלבד ולא צריכה להיחשב כאות קלות. הסתבכות כלכלית היא אתגר לא פשוט ואירוע טראומתי של ממש, הן עבור החייב והן עבור בני משפחתו. לעיתים היא עשויה להוביל למשברים נוספים בתחומי החיים האחרים ולגרום לעוגמת נפש של ממש. ההכרה של המחוקק, בעקבות חוק זה, היא כי המציאות הכלכלית החדשה היא חלק מאותה הסתבכות וחשוב להתמקד בפתרון הבעיה ולא, בהכרח, להטיל את האשמה על החייבים, כפי שקורה גם בתחומים אחרים. בעידן שבו המציאות הכלכלית מורכבת בו ותרבות הצריכה מגיעה לשיאים חדשים אנשים נורמטיביים לחלוטין מוצאים את עצמם בחובות גבוהים, המגיעים למאות אלפי שקלים.

 

מה הוא כולל

חוק זה מבדיל בין שני סוגי חייבים: חייבים שנקלעו למצב מסוים שאיננו מאפשר להם לפרוע את חובם (פיטורים ממקום העבודה או מחלה חלילה) ורמאים. אותם חייבים יטופלו על ידי כונס נכסים רשמי ואם יתגלו כרמאים, המנצלים את התהליך באופן שאיננו ראוי, הדבר ייחשב כפלילי והעונש יינתן בהתאם. כניסה לחדלות פירעון תתאפשר לבעלי חובות של 50,000 ₪ כאשר מדובר באנשים פרטיים, או חובות בגובה של 75,000 ₪ כאשר אלו חברות. תהליך השיקום יוגבל לתקופה של 4 שנים, שבסופם יקבל החייב הפטר, כלומר – פטור מתשלום חובותיו והאפשרות לחזור לחיים רגילים.

 

רוצים לבדוק אפשרות לעבור הליך של שיקום כלכלי והפטר בסופו? אלקוני - משרד עורכי דין ברמת גן הוא הכתובת המתאימה עבורכם. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומציע פתרונות משפטיים בנושא חדלות פרעון ושיקום כלכלי, המותאמים נקודתית לצרכי הלקוח. לקבלת פרטים נוספים בטלפון, התקשרו ל – 03-5178751

 

למידע נוסף על עורך דין חדלות פירעון