הבראת חברה

לא פעם אנחנו שומעים בחדשות על חברות שנמצאות בפני פירוק, מדובר על חברות שהגיעו לחדלות פרעון או למצב בו השותפים בחברה הסתכסכו והחליטו לגשת לפירוק. אך לצד חברות מסוג זה, עורך דין חברות יכול לספר לנו לא אחת על הצד השני של המטבע, קרי הבראות חברות. מונח שנשמע טוב מדי בשביל שיהיה אמיתי אך זה קורה.

 

הבראת חברה היא למעשה הקמת חברה מחדש בלי לפרק את המנגנון המשפטי הישן שלה, כלומר הקמת חברה על בסיס כל המשתנים הישנים כאשר כל ההליכים המשפטיים שמתקיימים מול החברה מופסקים על מנת לאפשר לה להבריא. מצב זה הוא אידיאלי לעורכי דין ובכלל לעובדי החברה וגם לנושים שלה, שכן במצב כזה החברה לא מתפרקת, הנושים שלה יכולים להיות רגועים שהם יקבלו את הכסף בבוא העת, בהנחה כמובן שהליך ההבראה יצליח, והחברה ממשיכה לשרוד.

 

אחרי שההליכים מוקפאים והיא נכנסת לתהליך הבראה, אז מתחילים למכור חלקים ממנה בשביל להחזיר חובות, מדללים את כוח העבודה על מנת להקל עליה מבחינה כלכלית, משביתים קווי יצור לא ריווחים, עושים תהליך של רה-ארגון של כל ההנהלה וההיררכיה הארגונית בחברה, ובמידה וזה אפשרי מבצעים שינוי עמוק גם בכל הגישה של ייצור המוצרים של החברה ושיווקם. דוגמא ידועה למצב של הבראת חברה היה באפל האמריקאית בשנות התשעים, לאחר שהיא כמעט הגיעה לפשיטת רגל, חזר סטיב ג'ובס לחברה, ביצע בה שינויים מרחיקי לכת והבריא אותה.עד כדי כך שהוא הפך אותה לאחת החברות המצליחות ביותר בעולם.

 

תהליך של הבראת חברה הוא תהליך ארוך ולא פשוט אשר מחייב תמיכה של ההנהלה והעובדים וכן הסכמתם של הנושים והספקים. לשם כך עליהם להאמין בתהליך על מנת שיוכלו להאמין בחברה, אם זה קורה הרי שהחברה עולה על מסלול של הבראה והצלחה, דבר שיכול לשרת את כולם. אומנם כולם משלמים מחיר מסוים, אך זהו מחיר מופחת ביחס למצב בו החברה עלולה לפשוט רגל ולהגיע לפירוק, אז כולם נפגעים.

 

בתי משפט מעדיפים לתת אפשרות להבראת חברה ולא למהר ללכת לכיוון של פירוק חברה או לחילופין סגירתה והקמתה מחדש, דבר שהוא כלל לא וודאי ועלול לפגוע יותר מאשר לעזור.
אם הינכם מעוניינים במידע נוסף אודות הבראת חברה, ומחפשים עורך דין חדלות פירעון ברמת גן / פשיטות רגל, עו"ד איריס אלקוני מתמחה בנושא ותשמח לייעץ לכם בכל הקשור להבראת חברה על רבדיה השונים.