קציבת מזונות בפשיטת רגל

אודות תשלום מזונות בפשיטת רגל

לכאורה, עם פתיחתם של הליכי פשיטת רגל, מופסקים לחלוטין תשלומי החובות לכלל הנושים וכך גם לגבי הזכאים מזונות (אישה וילדים). יחד עם זאת, מאחר שמדובר במצב העלול לפגוע באופן חמור בזכאים למזונות, ישנה אפשרות לקבל קציבת מזונות בפשיטת רגל, אשר נעשית על ידי הממונה או על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

 

למידע אודותינו לחצו כאן

 

אין מחיקת דמי מזונות

בראש ובראשונה חשוב להבין כי אם מדובר בחובות שהצטברו עוד מפני פתיחת ההליכים, הרי חל עליהם דין קדימה. כלומר, הזכאים למזונות יעמדו בראש רשימת החייבים ורק לאחר שמלוא סכום החוב יועבר אליהם, יחולקו שאר המשאבים בין הנושים האחרים. שנית, גם אם מורה הממונה על תשלום מזונות בפשיטת רגל בסכום קטן יחסית לפסיקה המקורית, הרי שההפרש אינו נמחק ובסופו של דבר יהפוך לחוב בר תביעה בבית המשפט לענייני משפחה.

 

קציבת מזונות בפשיטת רגל

הקצבה של דמי המזונות

אם כן, על פניו אמורים להיפסק דמי המזונות בעת פשיטת רגל. יחד עם זאת, המחוקק ער לכך שהדבר פותח דלת להתנהלות בלתי הוגנת, ולהשפעה המהותית על חיי הזוכים, ולכן נקבע בפקודת פשיטת רגל כי הגרושה (בשם ילדיה) יכולה לפנות לבית המשפט בבקשה לקציבת מזונות בפשיטת רגל. על פי החוק, מעת שהוגשה בקשה כזו יכול בית המשפט להקציב לזוכה סכום מסוים מתוך המשאבים העומדים לרשות פושט הרגל. על מנת לקבוע את הסכום יפנה בית המשפט על הכונס הרשמי ואל החייב, אשר ידונו ביניהם לגבי גובה הקצבה. במידה ולא יצליחו להסכים ביניהם ייקבעו דמי המזונות על ידי בית המשפט.

 

יחד עם זאת, ראוי לדעת כי על פי החוק החדש, אם מדובר בבקשה שהוגשה החל מ-15.9. 2019, הרי שהגורם שיקבע את קציבת המזונות יהיה הממונה ולא בית המשפט. זאת על מנת לייעל את ההליכים ולמנוע את המצב שבו נדרש כפל בקשות. יש לציין שכאשר גופים אלו דנים בגובה המזונות, בהחלט נלקח בחשבון הסכום שנקבע בפסיקה המקורית, אולם לרוב הסכומים יהיו נמוכים יותר עקב ההתחשבות במצבו הכלכלי של בעל החוב והנושים האחרים.

 

לפרטים נוספים וקבלת ליווי משפטי

משרדנו מתמחה בליווי חייבים הנכנסים להליכי פשיטת רגל לכל אורך הדרך, החל בייעוץ מקדים ועד לדיונים מול הממונה אודות גובה דמי המזונות. לפרטים נוספים אודות תשלום מזונות בפשיטת רגל, ולקבלת ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי בהליכי פשיטת רגל בכללותם, הנכם מוזמנים לפנות אל אלקוני ושות' - משרד עורכי דין לפשיטת רגל ברמת גן או בטלפון 03-5178751.