פקודת פשיטת רגל

בשנת 1980 יצאה פקודת פשיטת רגל החדשה, זו פקודה שמסדירה את כל הנושא של פשיטת רגל בישראל, הן בקרב אנשים פרטיים והן בקרב חברות מסחריות. הרעיון של הפקודה היתה להסביר מיהו אדם חייב, מה הוא מעשה של פשיטת רגל, מתי אפשר להגיש בקשה לפשיטת רגל, מתי הנושים יכולים להגיש בקשה שכזו, אלו ראיות נחוצות בשביל הכרזה על פשיטת רגל, מהו צו הפטר, מה הסמכות שניתנת בדין זה, כיצד ממנים כונס נכסים, ועוד מגוון נקודות וסעיפים שחשובים בשביל להסדיר את התחום.

 

 פשיטת רגל הוא נושא מאוד מורכב, שאנחנו יכולים למצוא לא מעט ספרים ומאמרים בתחום. נושא זה, איננו ייחודי אך ורק לישראל כמובן, בכל העולם אנשים וחברות מגישים בקשות לפשיטת רגל, ולמעשה זה אחד התחומים המרכזיים של הכלכלה כיום, למרות שלכאורה הוא מייצג את הצד הפחות נעים ובוודאי הפחות רווחי ויצרני של הכלכלה העולמית והמקומית. אך עם זאת, להכרזה על פשיטת רגל יש תפקיד חשוב מאוד בכלכלה בכלל ובחיינו האישיים בפרט.

 

כאשר אדם בעל חוב או נושה, מגישים בקשה להכרזה על פשיטת רגל, הם בעצם מודים שהצד עליו מכריזים פשיטת רגל, לא יוכל לעמוד בהחזר החובות שלו ולא יכול להתנהל בצורה סדירה מבחינה כלכלית. מה זה אומר? שיש לסדר מחדש את כל עניינו הכלכליים ובפרט חובותיו.

 

בצד השלילי של העניין, זה אומר שיהיו לא מעט גורמים שייפגעו, גורמים שלא יקבלו את כספם בחזרה, וכן בעל החוב, האדם שנושא בחוב, לא יכול לתפקד מבחינה כלכלית והוא עלול לצאת מהמחזור הכלכלי. מדובר על נזק לו עצמו אך גם לסביבתו ובכלל לכלכלה.

 

בצד החיובי, הרי שהכרזה על פשיטת רגל על פי פקודת פשיטת רגל, מסדירה את כל הנושא כך, שהנושים יקבלו חלק מכספם, עליו יוטלו מגבלות שימנעו ממנו להיכנס עמוק יותר אל תוך הבור, וכן הוא יוכל להסדיר את מצבו הכלכלי בשביל לצאת לדרך חדשה. מדובר על התפתחות שיכולה לעלות אותו לדרך המלך ולעזור לו לחזור אל הגלגל הכלכלי. לא מעט אנשים פרטיים וחברות יצאו מפשיטת רגל וחזרו למשחק.

 

אם אתם רוצים לדעת עוד על פקודת פשיטת רגל, הכרזה עליה, צו הפטר ונושאים אחרים שקשורים לתחום מהצד המשפטי, אתם מוזמנים לפנות אלי, עו"ד איריס אלקוני. אני אשמח לעמוד לרשותכם, בכל נושא ובכל עניין, כל מה שעליכן לעשות זה להשאיר פרטים ואשמח לחזור אליכם בהקדם.

 

למידע נוסף על דיני פשיטת רגל