מאמרים

הסכמים מסחריים

אחד הנושאים החשובים ביותר בכלכלה בכלל ובדיני חברות בכלל הוא הסכם מייסדים. הסכם מייסדים הוא למעשה הסכם שותפות בין אנשים אשר בוחרים להקים חברה משותפת. זה יכול להיות חברת סטארטאפ או כל עסק אחר. הסכם מייסדים הוא כלי משפטי שמטרתו להסדיר את מערכת היחסים בין השותפים מבחינה משפטית ועסקית. 

 

הסכם מייסדים, קרי הסכם שותפים הוא חלק מאותם הסכמים מסחריים אשר משתייך לנושא של דיני חברות ולמעשה בלעדיו אי אפשרי לקיים פעילות כלכלית ושותפות עסקית. ההסכם מתייחס לכל הנושא של זכויות וחובות של כל אחד מהצדדים בו, כאשר הוא מתייחס הן למה שכל אחד מביא עמו לעצם השותפות ומיסוד הקשר העסקי ביניהם וכן מתייחס לעתיד, קרי לשלבים מתקדמים יותר, ביניהם שלבים בהם החברה תהפוך ציבורית ותפיק מניות.

 

כמו הסכמים מסחריים אחרים, גם הסכם זה יקבע את דרכי ההתנהלות בין הצדדים, אם וכאשר יפעלו במצבים מסוימים, וכן ישאיר פתח לשינויים אפשריים בעתיד. חשוב להבהיר הסכם מייסדים הוא איננו תקנון והוא חל רק על מי שייסד את החברה, כמו כן מדובר בהסכם שנשאר סודי ופתוח רק לצדדים שחתומים עליו. תקנון חברה מתייחס לכל בעל מניות בחברה, ולכן ייתכן מאוד שבעתיד, כאשר חלוקת המניות בחברה תשתנה, הרי שמלבד המייסדים שיישארו או יצאו, ייכנסו גם גורמים חדשים שיושפעו מתקנון החברה אך לא יושפעו מאותו הסכם מייסדים.

 

הסכמים מסחריים טבעם הוא לנווט ולקבוע מערכות יחסים מסחריות ועסקיות בין צדדים שונים. מן הסתם הוא לא שונה מכל הסכם אחר במובן הזה. ההבדל טמון בכך שאותם הסכמים מסחריים חיים בתוך ספרה משפטית מסוימת, ספרה של כללים וחוקים החלים על חברות מסחריות ציבוריות ופרטיות. זאת בזמן שהסכמים אחרים לא חלים עליהם אותם חוקים. מי שמתעסק בכתיבת הסכמים מסחריים הם עורכי דין המתמחים בדיני חוזים ובפרט בכל הקשור לעולם המסחר. בדרך כלל יהיו אלו עורכי דין מטעם החברות, משקיעים או אנשי עסקים אשר ייצגו אותם בעת חתימה על אותם הסכמים.

 

אם הינכם רוצים לדעת עוד על הסכמים מסחריים ובפרט על הסכמי מייסדים או הסכם שותפות, הרי שאתם מוזמנים ליצור קשר עם עו"ד איריס אלקוני אשר מתמחה בתחום זה. עו"ד אלקוני היא בעלת משרד ברמת גן והיא פועלת בכל אזור גוש דן. אתם מוזמנים ליצור עמה קשר והיא תשמח לעזור לכם בכל עניין ועניין.