מאמרים

ביטול חובות בהוצאה לפועל

 

ביטול חוב בהוצאה לפועל

אין ספק כי הימצאות בחובות כלפי נושים, כאשר יכולתך לשלם את החוב מוגבלת עד בלתי קיימת, הינה מצב קשה ומעיק שאינו מאפשר להרים את הראש ולהתחיל דף חדש בחיים. במקרים רבים גם נפתח נגד החייב תיק הוצאה לפועל, הכרוך בחקירה של יכולות, בעיקולים ושעבודים, בצווים וכדומה, ואלו סיטואציות שאיש אינו רוצה להימצא בהן.

 

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי באמצעות עורך דין המתמחה בתחום ניתן גם לפעול למען ביטול חוב בהוצאה לפועל. על מנת לעשות זאת, חשוב להכיר את חוק חדלות פירעון שנחקק בשנת 2018 ונכנס לתוקף בשנת 2019.

 

למידע אודותינו לחצו כאן

 

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

כאמור, ביטול חובות בהוצאה לפועל אפשרי בזכות חוק חדש יחסית, אותו חוקקה הכנסת בשנת 2018 ונכנס לתוקף החל מ- 15.9.2019. מטרתו של החוק היא להסדיר את הליכי חדלות הפירעון, אשר יביאו למעשה למחיקת החוב באמצעות ההוצאה לפועל. להלן מספר דברים שחשוב לדעת על החוק.

 

ראשית, ישנם מספר קריטריונים שצריך לעמוד בהם על מנת להגיע אל ביטול חובות בהוצאה לפועל לפי החוק החדש. תנאי הראשון הוא שניתן להגיש בקשות ללשכות המטפלות בנושא (טבריה, חיפה, כפר סבא, תל אביב, ירושלים, אשקלון) רק אם החובות נמוכים ממאה וחמישים אלף ₪, פחות או יותר – הסכום משתנה משנה לשנה. מאידך, על מנת שההליך יתבצע לא יכולים להיות החובות הצבורים נמוכים  מחמישים אלף ₪, אלא אם קיימות נסיבות מיוחדות שרשם ההוצאה לפועל מצא כי הן מצדיקות את פתיחת ההליכים.

 

שנית, ההגדרה של אדם בתור חדל פירעון אומרת שאין ביכולתו לשלם את החובות שלו בזמן, ו/או שוו ההתחייבויות הכספיות שלו גדול משווי הנכסים העומדים לרשותו. יש לציין כי עד כה הליכי פשיטת רגל ליחידים התנהלו בבית משפט מחוזי, אולם כעת הם יוחלפו בהליכי חדלות פירעון שינוהלו כאמור בהוצאה לפועל. יחד עם זאת, במידה והחוב גבוה ממאה וחמישים אלף ₪, לא יתנהלו ההליכים בהוצאה לפועל אלא במשרד המשפטים על ידי הממונה על הנושא. במידה ומדובר בתאגיד ולא ביחיד ימשיכו ההליכים להתנהל בבית משפט מחוזי.

 

שלישית, את פתיחת הליכי חדלות הפירעון ניתן לבצע כאמור בלשכות ההוצאה לפועל המטפלות בנושא, וזאת גם לגבי חובות שלגביהם לא נפתחו עד כה הליכים בהוצאה לפועל.

 

ביטול חובות בהוצאה לפועל 

 

סיוע מקצועי בביטול חובות

ביטול חוב בהוצאה לפועל אינו עניין של מה בכך, ויהיה כרוך בדיקות כלכליות שונות שיבוצעו על ידי הלשכה. על כן, יש לפעול בתבונה ולהציג את מצבך כחייב באופן שישכנע בדבר הכרזה על חדלות פירעון, ומאידך לא יביא לנזקים והשלכות בלתי צפויות או רצויות. לכן, חשוב להסתייע לשם כך בעורך דין בעל בקיאות רבה בהליכים ובמשמעות החוק החדש. לפרטים נוספים אודות ביטול חובות הוצאה לפועל, ולקבלת ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי, הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין אלקוני ושות' בטלפון 03-5178751.