מאמרים

חוק ביטול חובות – על החלופה לחוק הישן

חובות כספיים בין אם הם של אנשים פרטיים ובין אם של בעלי עסקים מתחומים שונים משפיעים לא מעט על איכות החיים ומלווים לרוב בקשיים רבים נוספים, שבחלקם גם רגשיים. חוב כספי, ובייחוד חוב גדול מאד, יכול להיגרם מסיבות שונות. התנהלות כלכלית לא נכונה, בחירה שגויה של פתרונות מימון והערכה לא מדויקת של המצב הכלכלי הנתון. כך או כך, מדובר באתגר לא פשוט להתגבר עליהם ולעיתים, לצערנו, הדבר כלל לא אפשרי.

ליצירת קשר לחצו כאן

לסגור חובות מבלי להחזירם

בפברואר השנה (2018) אושר בקריאה ראשונה חוק ביטול חובות, שמטרתו להקל את תנאיהם בכל הקשור לקבלת הפטר חובות של בעלי תיקים בהוצאה לפועל. ישנם כיום בישראל כ-700,000 חייבים, כאשר לחלקם אין סיכוי כלל וכלל לסגור את החוב ולהיחלץ מאותו מעגל לא נעים של חובות מצטברים ושל ריביות ההולכות ותופחות עם השנים. חוק ביטול חובות מתמקד בביטולם של חובות קיימים ולא חובות עתידיים והוא הוגש על ידי ח"כ דוד ביטן וח"כ מרב מיכאלי.

הבעייתיות בחוק הקודם וההתגברות על כך

את החוק הזה מקדים חוק, שעבר בכנסת בשנת 2015, שנועד לאפשר מחיקת חובות וקבלת הפטר לכל אלה שלא שילמו את חובם במהלך השנים וסביר שלא יוכלו גם לעשות זאת. המציעים את החוק יצאו מנקודת הנחה כי אותם נושים, שלהם חייבים כספיים, אינם מעוניינים בהמשך הליכי ההוצאה לפעול (אין להם עניין כלכלי בכך) ואילו לחברה ולמדינה בפרט רצון לשקם את החייבים ולאפשר להם לחזור לפעילותם הכלכלית. אולם, מאז שיושם החוק, רק 1000 איש מתוך 40,000 הזכאים להפטר, אכן קיבלו אותו. הסיבות לכך קשורות במספר חסמים שהקשו על קבלתו. ראשית, חייבים בעלי דירות לא יכלו לקבל הפטר ושנית, הצורך בעמידה מלאה בתשלומים למשך תקופה של 3 שנים. על החסמים האלה התגבר החוק החדש מתוך מטרה להוציא את הרעיון הראשוני לפועל ואכן לאפשר לאותם חייבים לסגור את העניינים מאחוריהם ולשוב לפעילותם העסקית.

רוצים לבטל חובות או זקוקים לשירותים משפטיים אחרים? משרד אלקוני הוא הכתובת הנכונה עבורכם. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומציע מענה מהיר ומקצועי. לסקירת כלל שירותי המשרד, לחצו כאן ולקבלת פרטים נוספים בטלפון, התקשרו ל – 03-5178751