מאמרים

חובות בדין קדימה – כדאי לדעת

שוויון בין נושים הוא אחד העקרונות החשובים ואולי גם הבולטים בכל הקשור להליכי פשיטת רגל והוצאה לפועל. מדובר בסוגיה מהותית המנחה את כל העוסקים בדבר, סוגיה שניתן לסטות ממנה באמצעות הליך אחד בלבד – דין קדימה, המאפשר קבלת קדימות של חוב מסוים על פני חוב אחר.

ליצירת קשר לחצו כאן

הסדרת חובות השכר

כאשר מדברים על דין קדימה עובדים, שלא קיבלו את משכורתם, הם פעמים רבות הקו המנחה. הרעיון המרכזי העומד מאחורי דין זה הוא לאפשר מתן קדימות לחובות מסוימים, הנחשבים לחשובים הרבה יותר (בעיקר בשל היעד המדובר) ויש להסדירם במהירות, בהשוואה לכל חוב אחר. שכר עבודה מקבל את הקדימות הגבוהה ביותר על פני חוקים אחרים ובעלי חובות נדרשים להסדירו כחוב ראשון ורק לאחר מכן להסדיר את החובות הנותרים. כל זאת, תוך הגבלת הסכום וקביעת תקרה מקסימאלית, המשתנה מפעם לפעם בהתאם להוראותיו של המוסד לביטוח לאומי והקריטריונים שקבע.

הסדרת חובות נוספים

במקרים של דין קדימה שכר עבודה יקבל עדיפות גבוהה וישולם במסגרת משא ומתן אל מול פושט הרגל ותוך התייחסות לצורך בהקטנת הסיכוי להגעתו לפשיטת רגל. העובדים זוכים בזכות דין קדימה להגנה סטטוטורית ובכך יכולים להסדיר את השכר המגיע להם ולקבל אותו לפני שיוסדרו חובות אחרים, הנחשבים כפחות חשובים. לאחר הסדרת ענייני השכר, מגיע תורו של מס הכנסה והסדרת החובות הקשורים אליו. שלושה חובות אחרים נמצאים ברשימה לאחר מכן וזוכים למעמד שווה בדין קדימה – שכר דירה, דמי מזונות ומיסים. אלה, יוסדרו רק לאחר ששולם שכר ושולמו חובות מס ההכנסה השונים ויקבלו קדימות על פני החובות הבאים. כל אלה מוגדרים בחוק והתכלית העומדת מאחוריהם היא תכלית סוציאלית, הנובעת פעמים רבות בשל מעורבותם של צדדים נוספים, כמו קטנים ועובדים.

רוצים להסדיר את חובותיכם וזקוקים לסיוע משפטי מתאים? משרד אלקוני הוא הכתובת הנכונה עבורכם. המשרד מתמחה בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומציע מענה מהיר ומקצועי, המותאם נקודתית לצרכי הלקוח. לסקירת כלל שירותי המשרד, לחצו כאן ולקבלת פרטים נוספים בטלפון, התקשרו ל – 03-5178751