מאמרים

פקודת פשיטת הרגל

בדרך כלל כשאנחנו קוראים בחדשות על תהליכי פשיטת רגל, אנחנו קוראים על הגשת בקשה על פי פקודת פשיטת רגל כלפי חברות מסחריות או אנשים פרטיים, אנחנו שומעים על התהליך עצמו, אך אנחנו כמעט ולא שומעים על ביטול הליך פשיטת רגל.

האמת היא, שלא מעט מהמקרים בהם מוגשת בקשה להכריז על גורם מסוים כפושט רגל או אפילו כשמדובר על בקשה של בעל חוב להכריז על עצמו כפושט רגל, מקרים אלו מסתיימים לא פעם בהגשת בקשה לביטול הליך פשיטת רגל. ניתן להגיש בקשה זו על פי סעיף 55 לפקודת פשיטת רגל. יש שני מקרים עיקריים בהם ניתן להגיש את הבקשה, או כשקיים ניצול לרעה של ההליך מצב מי שהגיש את הבקשה, בדרך כלל, מן הסתם, מדובר בבעל החוב שהגיש את הבקשה אך הוא מנצל אותו ובכך פוגע בנושים.

 

בית המשפט העליון קבע בעבר, שאין סיבה לעזור למי שרוצה לנצל זאת בשביל לפגוע באנשים להם הוא חייב כסף, דוגמא טובה לכך, היא כשהוא ממשיך לצבור חובות, התעלמות מתשלומים חודשיים על פי החלטת כונס נכנסים במקרה שלו או במקרים אחרים, שחלקם אפילו נגועים בפלילים.

 

מקרה אחר בו מוגשת בקשת ביטול הליך פשיטת רגל, הוא כשמתברר שהחוב שולם לגמרי על ידי בעל החושב, או כשמתברר שהוא לא היה צריך בכלל להיות מוכרז כפושט רגל שכן יש לו אפשרויות לשלם את החובות, למשל באמצעות נכסים. אפשרות נוספת הוא לסיים את פשיטת הרגל בעזרת בקשת הפטר, בקשה שפוטרת את בעל החוב מתשלום חובותיו השונים.

 

קיים מקרה נוסף על פי פקודת פשיטת הרגל, סעיף 52, 53, שמתייחס למצב בו יש פשרה בין הצדדים, למשל בהסדר נושים, שלפיו החייב יש לשלם את חובו באופן חלקי, על פי המוסכם, ובתמורה, הנושים יסכימו לבטל את בקשתם לפשיטת רגל. בדרך כלל זה יתבצע מתוך הבנה, שאם יכריזו עליו פושט רגל, הם לא יפסידו הרבה יותר מאשר בהסדר נושים.

 

אם אתם רוצים לדעת עוד על ביטול הליך פשיטת רגל, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר. שמי איריס אלקוני ואני עורכת דין שמתמחה בהליכי פשיטת רגל מסוגים שונים. אתם יכולים לפנות אלי דרך האתר, שם ניתן למצוא מידע מקיף בנושא וכן דרך הטלפון, אשמח לקבוע איתכם פגישה בהקדם. אתם יכולים לפנות אלי בכל שעה, אני אעמוד לצידכם.